Soğutma ve iklimlendirme Sistemleri

Son yıllarda enerji tasarrufunun sağlanması ve sistem veriminin arttırılması göz önünde tutularak , klima sistemlerindeki fonksiyonel gelişmelere olan talep , gün geçtikçe artmaktadır. Binaların klima sistemlerine sahip olmalarının ötesinde , genel eğilim , merkezi sistemlerden bireysel kontrol sağlayan sistemlere doğru gelişmektedir.

Aynı bina içerisindeki kapalı ortamlarda , binalara uygulanabilmesi ile birlikte önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlanacağı açıktır. Bugün akıllı binaların talepleri merkezi sisteme nazaran daha bağımsız ve hassas kontrol sağlayabilen sistemlere ihtiyaç doğurmaktadır.

Soğutma ve iklimlendirme sağlayan endüstriyel uygulamalarda, soğuk su hazırlama da soğutma grupları (chiller) sistemlerine ihtiyaç duyulur. Soğutma su kulelerinde, sogutma , suyun buharlaşması sırasında gerçekleşen ısı transferi sayesinde sağlanmaktadır. .Bu sebeple ortam yaş termometre sıcaklığının gereken soğutma suyu sıcaklığından yüksek olduğu zamanlarda, su kuleleri soğutma ihtiyacını karşılayamadıkları için, soğutmada chiller gruplarının kullanılmasını gerekli kılmaktadır.

VRF Klima Sistemleri

VRF sistem, yani Variable Refrigerant Flow (Değişken Soğutucu Debili Sistem), günümüz akıllı binalarının ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirilen; bir dış ünite ile gaz akış dağıtıcıları yardımıyla birden çok iç ünitenin birbirinden bağımsız olarak kontrol edilebildiği direkt genleşmeli klima sistemleridir. VRF klima sistemleri; ofisler, alışveriş merkezleri , lüks apartmanlar, villalar, restaurantlar, plazalar, oteller gibi birbirinden bağımsız havalandırma uygulamalarının kullanılmasının gerektiği yerlerde başarıyla kullanılır.

Multi  Klima Sistemleri

Tek dış ünite ile çok sayıda odada bireysel kontrol imkanı sağlayan ileri teknoloji ürünü klima sistemleridir.

Split Klima sistemleri

Klima cihazı konut, işyeri vb. kapalı alanlardan dış ortama, dış ortamdan kapalı alanlara konfor amaçlı olarak ısı transferi yapmaktadır. Sistemin 2 ana parçası vardır. İç ortamda ısı alışverişi yapan iç ünite ve dış ortamda ısı alışverişi yapan dış ünitedir. Bu iki ünite arasında gaz akışını ve sinyal alışverişini sağlayan bakır boru ve elektrik tesisatı bulunur. İki ayrı birimden oluşan bu sisteme split sistem denmektedir.

Hassas Klima Sistemleri

Hassas kontrollü klima cihazları, sıcaklık ve nem oranları çok düşük tolerans ile sabit tutulması gereken sistem odaları, bilgisayar merkezleri, telekominikasyon alanları, yüksek otomasyonlu ofisler, merkez ofisler, konferans salonları, müzeler, kütüphaneler, laboratuarlar ve benzeri hacimlerin klimatize edilmesi için tasarlanmışlardır.

Geliştirilmiş özel mikroişlemci ile cihazların soğutma, ısıtma, nemlendirme, nem alma ve filtrasyon fonksiyonları kontrol edilerek istenen ortam şartları sağlanmaktadır.